Шест съвета на метода Монтесори
Тези шест съвета ще помогнат на вашето дете да преодолее страховете си.
Снимка: Shutterstock
Страхът е нормална част от човешката природата. Всеки има нещо, от което се притеснява - страх от височини, страх от самота, страх от дълбокото и др. Страхът обаче ни кара да се чувстваме тревожни и напрегнати. Понякога той може да сигнализира, че се случва нещо опасно, а понякога - не.
За децата страхът е естествен начин да реагират на света около тях. Често те може да имат страхове, които изглеждат глупави за възрастните, но друг път страховете им могат да бъдат много сериозни - особено, ако са постоянни и се проявяват дълго време.
Да се научим как да контролираме страха не е лесна задача. Но колкото и да е трудно, има техники, с които може да помогнете на детето си да се освободи от него, да бъде уверено и спокойно. Ето кои са шестте съвета за елиминиране на страха, които предлага методът Монтесори.
Разговорите с детето са първата стъпка към справянето със страха.
Снимка: Shutterstock
Няма как да помогнете на вашето дете, ако не знаете какво го плаши. Затова разговорите с него са първата стъпка към решаването на проблема. Малките понякога имат страхове, които са трудни за обясняване с думи. В такива случаи се опитайте да не предполагате какво ги притеснява, а им дайте възможност те да ви разкажат кое ги плаши. Насърчавайте децата да говорят, но знайте, че може да не искат да ви кажат веднага и това също е нормално.
Сред тях са:
Понякога малките имат неочаквани страхове, които родителите не разбират. В такива ситуации те често се опитват да помогнат, като им кажат, че това не е истинско и не съществува. Тази реакция обаче само влошава нещата.
По-правилният подход в такива моменти е да приемете страховете на детето, да говорите с него и да го успокоите. Така то ще усети подкрепа и ще разбере, че чувствата и емоциите са нещо нормално и то не бива да ги крие.
Ако детето ви се страхува от тъмното, може да оставите включена малка лампичка в стаята му.
Снимка: Shutterstock
Ако страхът продължава да се случва, създайте план за справяне с него. Например, ако детето ви се страхува от тъмното и не може да заспи през нощта, говорете с него да оставите включена малка лампичка. По този начин то ще знае, че в стаята му има източник на светлина, ще се чувства по-спокойно, ще се отпусне и ще успее да заспи.
Не позволявайте на страховете да поемат контрол над живота на детето. Преодолейте ги, като измислите правила, които му дават усещане за контрол по време на страшните моменти.
Това е друга стратегия за справяне със страха - да говорите с детето в подробности за това, което го плаши. Например, ако то се страхува от паяци, започнете като му кажете фактите: паяците хапят само когато се чувстват застрашени. Помогнете му да разбере, че те не са опасни и няма да го хванат. Когато знае повече за страха си, детето ще се научи да го управлява и постепенно ще го преодолее.
Всяка промяна отнема време. Знайте, че процесът може да бъде дълъг и малкото ви дете може да се нуждае от постоянно успокоение и обяснение, докато се справи със страха. Може да се наложи да го преведете през една и съща ситуация отново и отново, докато имате успех. В тези моменти не забравяйте, че с търпение и постоянство всичко се постига.
Милена Средкова по материали от Montessori Academy
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари